ПРИКАЗКАТА НА КИЛИМА ПРОДЪЛЖАВА
Три дни занаятчии от Чипровци и Пирот демонстрират вековни килимарски традиции: тъкане, багрене , пресукване, а граждани и гости на Чипровци могат да се включат в процеса, докосвайки се за кратко до тайните на килимарството.
В една от залите на Историческия музей в Чипровци са експонирани откритите през последните четири години килими. „ Това са най-ранни килими – от първата половина на 18 век – „ Бакамски” или „Гарибалда”, дарени от семейство Тимоти и Пенелопе Хейс. Купени са, единият е открит в антикварен магазин във Виена”, разказа Анита Комитска, директор на Историческия музей. Тук е и килима на Е. Хасан от Шумен, който от години издирва за музея стари килими. Сред експонатите са и килими съхранявани от хора в Чипровци, които са ги дарили на музея. Премиерата на обновената експозиция е съчетана с работата по проекта „Приказката на килима” и Дните на Пирот в Чипровци.
Умението на тъкане на чипровски килими вече е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. А общуването между майсторките от двете общини е полезно не само за тях , но и за всички, които ценят миналото и искат за го пренесат в бъдещето. Разликите между хората от двете страни на Балкана са малко , а приликите в тъкането на килими – много. „Има доста сличности измегу наши и ваши килими. Па нема кой да ткае., йедно има 5-6 жени су остале у Пирот , мало килимарке, многу су мале остале..“, казва Мая Чилич, докато сръчно реди цветовете на килима. Казва, че модела е „Октопод”, а на съседния стан Сийка тъче същото, само че тук модела е „Пирочанка” . А около тях деца и възрастни снимат и се радват на красотата на шарките.
Дните на Пирот в Чипровци ще завършат с дискусия за проблемите и бъдещето на занаята в двата центъра на тъкане.
Източник: НОВИНИТЕ ОТ МОНТАНА